25 квітня 2025, 14:18
Головна мета цієї програми – розвиток звички піклуватися про своє ментальне здоров'я, індивідуальне й колективне прагнення до підтримки свого ментального здоров'я.
«Тема ментального здоров'я надзвичайно актуальна на сьогодні. Вночі, наприклад, росіяни знову масово атакували Полтаву та область. Через цей обстріл були травмовані жителі, зазнали пошкоджень, руйнувань будівлі, цивільна інфраструктура. У таких критичних ситуаціях багатьом буває потрібна не лише фізична, медична допомога, а й психологічна. На сьогодні фахівці, які можуть її надати, працюють у підрозділах Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій та інших структурах, які першими прибувають на місце події. А сьогодні ми проводимо зустріч із майбутніми спеціалістами – тими, кому доведеться пізніше працювати з родинами, які постраждали через війну, захисниками й захисницями України, сім'ями полеглих чи зниклих безвісти воїнів та ін. І дуже важливо усвідомлювати, наскільки велика нині потреба в таких фахівцях, у кваліфікованих психологах, у підтримці ментального здоров'я населення. У нас є вже порядок денний, який ми будемо обговорювати. І дуже приємно, що Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – такий мультихаб усіляких інновацій – першим відгукнувся на нашу ініціативу (а в нас багато навчальних закладів), і сьогодні в нас відбувається така зустріч, відбувається у взаємодії влади, освітян, психологів», – сказав заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко.
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» долучився до Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров'я «Ти як?» у лютому 2024 року й на сьогодні активно реалізує цей проєкт.
«Торік у лютому в Українському католицькому університеті у Львові відбулася перша зустріч у межах ініціативи «Університети в екосистемі «Ти як?», і Оксана Збітнєва, яка є керівницею Координаційного центру з психічного здоров'я при Кабінеті Міністрів України, презентувала цей проєкт. Для нас велика честь бути в складі закладів вищої освіти, що ввійшли до нього, стали активними учасниками програми. Місяць тому в Києві за особистої участі Олени Зеленської відбулася зустріч представників вишів, на якій презентували перші здобутки й результати реалізації цього проєкту. Наш університет на цьому заході на рівні молодіжних ініціатив представила віцепрезидентка Студентського парламенту Юлія Вовк. І сьогодні ми говоримо саме про них – говоримо, як функціонує наша служба практичного психолога, як просувається навчання майбутніх психологів тощо», – зазначив голова Вченої ради, перший проректор НУ «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Онищенко.
Завдяки створенню Психологічної служби виш має нині потужний фундамент для роботи в межах Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров'я «Ти як?».
«Коли стоїть відкрите питання «Ти як?», це про якість, це про довіру, це про небайдужість, це про включення, це не про формальність. Психологічна служба Полтавської політехніки неформально ставиться до того, як надати всебічну допомогу студентам, викладачам, усім тим, хто її потребує. У межах нашої роботи була проведена досить велика кількість різних заходів. Це і тренінги, і «круглі столи», й ін. Ми працюємо за запитом і дуже раді, що Психологічна служба відкрита для кожного. Ми пам'ятаємо, як раніше ставилися до психологів. Війна ж повернула людей лицем до професії, яка допомагає. І ми, звичайно, допомагаємо всім, хто цього потребує», – розповіла Олена Кривенко, яка очолює Психологічну службу вишу.
За словами студентки Юлії Вовк, нещодавно її увагу привернула фраза, яку дівчина вважає дуже важливою: «Війна – це марафон».
«Ми не знаємо дистанцію цього марафону. Але ми повинні вийти з нього максимально цілісними, максимально здоровими і з найменшими витратами – не тільки у фізичному здоров'ї, а й ментальному, яке є зараз максимально важливим для кожного з нас, для молоді, для покоління, яке підростає. Наш університет впроваджує підтримку ментального здоров'я у відкритій формі й формує культуру комфортного спілкування, формує таке середовище, де ми не боїмося, довіряємо одне одному. Результативність цього можна побачити, наприклад, у студентському самоврядуванні. Бути студентом важко, а активним студентом – іще важче, але попри те, що ми різні, що кожен із нас лідер, ми єдині. Тому хотілося б відзначити важливість ментального здоров'я, важливість моніторингу психологічного стану, нашої мотивації до навчання, щоб далі українська молодь навчалася, розвивалася, не боялась і навіть у таких умовах могла взяти себе в руки й продовжувати рухатися вперед. І ми повинні не лише своє ментальне здоров’я підтримувати, а й поширювати ці навички, бути прикладом».
Масштабувати корисні знання Національному університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» допомагає факультет психології та педагогіки, який здійснює практичну підготовку майбутніх висококваліфікованих психологів. Щороку контингент здобувачів вищої освіти в ньому саме за цими напрямком збільшується.
«Уже на сьогодні ми маємо понад 200 осіб, які виявили зацікавленість у такій професії. У нас створена потужна матеріально-технічна база. На базі факультету психології та педагогіки працюють різноманітні студії, наприклад, «Зелена кімната», Центр ветеранського розвитку, Центр освіти та піклування про дітей дошкільного віку «Mr. Leader». Здобувачі вищої освіти відточують свої навички, поглиблюють знання саме на цих майданчиках. Ми активно залучаємо студентів до практичної діяльності. Факультет повністю задовольняє потреби сучасної молоді», – зазначила кандидатка психологічних наук, доцентка, заступниця декана факультету психології та педагогіки Наталія Бондар.
Нині заклад вищої освіти готовий узяти на себе не лише освітню та наукову місії, а й соціальну, запропонувати певний канон, життя вишу може стати своєрідним «лекалом», моделлю для розвитку суспільства в масштабах області, держави.
«У нашому університеті є сертифіковані тренери з групового курсу управління стресом для дорослих», який впроваджується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?». У нас є аудіозаписи, які можуть використовувати студенти та викладачі, щоб потурбуватися про себе, близьких, друзів, колег. Це інтерактивні форми, неформальні й тому дуже легко сприймаються, легко засвоюється інформація, її легко впроваджувати на практиці. Я бачу, які матеріали постійно користуються попитом. Ми робимо уроки у відеоформаті. Звісно, не всі люди хочуть, щоб інші знати про те, що вони прийшли до психологів. Але минає час, люди починають спілкуватися між собою, і це справді допомагає. Та саме перший крок дуже важливий, і на нього треба наважитися. У свідомості багатьох живе стереотип, начебто, якщо ти пішов до психолога, то ти нездорова людина, причому в психічному плані, а отже, із тобою треба обережніше спілкуватися. Із цим треба працювати, – представила університетські кейси впровадження Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров'я «Ти як?» фахівчиня Психологічної служби закладу Анастасія Твердоступ.
Також вона ознайомила присутніх із деякими прикладами допомоги своєму ментальному здоров’ю, якими може скористатися будь-хто, хто відчув тривогу, збентеженість чи інші негативні почуття. А ще розповіла про плани Психологічної служби щодо розробки терапії піснею – тим, що багато в чому дозволяє українцям самоідентифікуватися як народ, нація, відчувати себе самостійним і самодостатнім.
Обговорили учасники зустрічі й інші практичні, інноваційні підходи, які впроваджуються або можуть бути реалізовані педагогами й студентством у межах Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров’я «Ти як?», у тім числі на обласному, державному рівнях. Серед іншого зупинилися на важливості гармонійного поєднання теорії та практики, відсутності формального підходу, потребі в постійному саморозвитку для психологів, адже життя не стоїть на місці, підкидаючи нові питання й виклики, тощо. А заступник міністра соціальної політики Володимир Василенко, який також завітав на цю зустріч, резюмував: «Держава на сьогодні рухається в бік надання послуг. Одна справа – дати кошти людям, а друга – надати послуги, тобто супроводити в тому, чого людиина потребує сьогодні й буде потребувати завтра. Кошти вирішують не все. І послуги психологів уже зараз є та будуть надалі дуже затребуваними. Це можна побачити на прикладі центрів життєстійкості. На сьогодні в Україні вже відкрито 200 таких осередків, і в усіх повинні бути психологи»...
#тияк
Зустріч З Психологами 1
Зустріч З Психологами 2
Зустріч З Психологами
Підпишіться, щоб отримувати листи.